Communications Awards of Excellence 2020: Winners

Communications Awards of Excellence - Government of Canada’s / 2020

Winners of the Communications Awards of Excellence 2020

The winners the Government of Canada’s Communications Awards of Excellence 2020 were honoured during a ceremony held at the National Arts Centre in Ottawa on February 18, 2020. Congratulations to all of them!

Team Awards

Diamond Award of Communications Excellence

Department/agency Project title Nominees
Canadian Space Agency Canadian astronaut David Saint-Jacques' space mission Amélie Giguère
Amy McGuire
Andrea Matte
Annie A-Bélanger
Audrey Barbier
Camille Delacour
Caroline Perron
Diane Minier
Julie Simard
Justin Janu
Lindsay Small
Magalie Renaud
Marie-André Malouin
Marie-Ève Roy
Marie-France Fortier
Marie-Hélène Rancourt
Marilu Cruz
Nancy Vézina
Nellie Lapointe
Philippe Parent
Ruth-Ann Chicoine
Sara Millington-Veloza
Suzie Poisson

Golden Alliance Award of Communications Excellence

Department/agency Project title Nominees
Canadian Food Inspection Agency Japanese Beetle Eradication in BC Ali Cheaitani
Christine Russell
Mary Koch
Randy Wiens
Shannon Derksen

Lighthouse Award of Communications Excellence

Department/agency Project title Nominees
National Defence CAF Stories Mini-Docs: Gain unique insight into the CAF through strong human interest storytelling of CAF members Alexandra Banville
Audrey Portela
Daniel Forgues
Hugo Dumas
John Perkins
Marie-Josée Rinfret
Mark Adam
Randy Cruz
Richard Guertin
Ryan Parent

Insider Award of Communications Excellence

Department/agency Project title Nominees
Indigenous Services Canada The Indigenous Services’ Bi-weekly Radio Show Katherine Snow
Kyra Wuttunee
Liane Chiblow
Michael Self
Rachelle Marcotte

Regional Powerhouse of Communications Excellence

Department/agency Project title Nominees
Canada Economic Development for Quebec Regions Propulsion challenge CED Alexandre Robertson
Claire Harvey
François Robillard
Isabelle Beaudin
Jihane Daoud
Lamya Benachour
Mariangela Vincenzi
Micheline-Marie Filion
Natasha Karok
Oleg Saplin

Individual Awards

Master Storyteller of the Year Award

Department/agency Nominees
Canada Revenue Agency Linda Watson

Digital Master of the Year Award

Department/agency Nominees
Canadian Heritage Nick Frenette

Exceptional Social Leader Award

Department/agency Nominees
Canada Border Services Agency Kenneth (Ken) Allan

Rising Star of the Year Award

Department/agency Nominees
Veterans Affairs Canada Kristopher Jackson

Outstanding Career Award

Department/agency Nominees
Employment and Social Development Canada Benoit Trottier
Privy Council Office Ginette Martel
Report a problem or mistake on this page
Please select all that apply:

Thank you for your help!

You will not receive a reply. For enquiries, contact us.

Date modified: